استاندارد
در حال حرکت.
314Ah LFP به پایه عملی فرمت بزرگ برای پلتفرمهای جدید ذخیرهسازی انرژی خانگی تبدیل میشود. این تغییر فراتر از خود سلول است.
14 314Ah سلول در حال جایگزینی 280Ah سلول ها در ذخیره انرژی خانگی
سالها تولیدکنندگان باتری مسکونی سیستمهای 5 کیلووات-ساعت تا 15 کیلووات-ساعت را از سلولهای LFP کوچکتر میساختند. این رویکرد به مهندسان پک گزینههای مونتاژی زیادی میداد، اما همچنین باعث ایجاد اتصالات بیشتری در باسبار شد، نقاط حسگر بیشتری ایجاد کرد و فرصتهای بیشتری برای بروز ناهماهنگی سلول در فرایند تولید به وجود آورد. تغییر بعدی اکنون در زنجیره تامین چین روشن است: سلولهای پرسمیست 280Ah در حال کنار گذاشته شدناند، در حالی که سلولهای 314Ah به عنوان جایگزین بزرگ-فرمت استاندارد برای پروژههای جدید معرفی میشوند.
تغییر صرفاً موضوع گذاشتن یک سلول بزرگتر در داخل محفظه یکسان نیست. یک باتری با 16 سلول، ولتاژ اسمی 51.2V با استفاده از سلولهای 280Ah قدیمی، حدود 14.3 کیلووات-ساعت ذخیره میکند. همان چیدمان سری با سلولهای 314Ah به حدود 16.1 کیلووات-ساعت میرسد. تقریباً همه تأمینکنندگان بزرگ باتری در چین تولید منظم فرمت 280Ah را متوقف کردهاند، بنابراین خریداران که حول این استاندارد طراحی میکنند با کاهش در دسترس بودن، بازسازی غیرقابل پیشبینیتر و بازه خدماتی-قطعات کوتاهتری روبهرو میشوند.
این مقاله توضیح میدهد که چرا بازار از 280Ah به 314Ah حرکت کرده است، تیمهای تدارکات قبل از تغییر پلتفرمها چه چیزهایی را باید تأیید کنند، و چگونه شریک OEM یا ODM باید گزینه سلول جدید را به یک سامانه باتری قابل سرویس و گواهی تبدیل کند.
چرا 314Ah به خط پایه بزرگ-فرمت جدید تبدیل شده است
بیشتر باتریهای LFP خانگی از 16 سلول در سری استفاده میکنند. هر سلول در بازه شارژ و تخلیه حدود 2.5V تا 3.65V کار میکند، در حالی که بسته دارای ولتاژ اسمی 51.2V و ولتاژ کامل شارژ تقریباً 58.4V است. ظرفیت سلول انرژی در یک رشته سری را تعیین میکند؛ اتصال سری ولتاژ را افزایش میدهد اما آمپر-ساعت اضافه نمیکند.
| قالب سلولی | انرژی اسمی معمول 16S | جریان مداوم در 0.5C | وضعیت عرضه برای پروژههای جدید |
|---|---|---|---|
| LFP 100Ah | cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits | ۵۰ الف | گزینه بالغ برای ماژولهای 5 کیلووات-ساعت |
| 200Ah LFP | cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits | ۱۰۰ الف | در دسترس برای سیستمهای کلاس 10 kWh |
| 280Ah LFP | 14.34 kWh | 140 A | قالب قدیمی با کاهش عرضه و تولید جدید محدود |
| 314Ah LFP | 16.08 kWh | 157 A | انتخاب بزرگفرمت فعلی برای پلتفرمهای مسکونی جدید |
محاسبه انرژی از 16 × 3.2V × ظرفیت سلول استفاده میکند. انرژی قابل استفاده واقعی بستگی به قطعکن اینورتر، محدودیتهای BMS، دما و عمق تخلیه انتخابشده دارد. باتری که با 14.3 kWh تبلیغ میشود ممکن است کمتر از آن مقدار ارائه دهد وقتی اینتگراتور یک کف وضعیت شارژ 10% را رزرو میکند و حفاظت شارژ در دمای پایین را اعمال میکند.
16S / 314Ah
در خروجی 5 کیلووات
بیش از 280Ah
اولین مزیت مهندسی کاهش تعداد اتصال است. پکیج 16S با ظرفیت 314Ah دارای 16 واسط سری بین سلولی است. طراحی 16S2P با استفاده از سلولهای 100Ah نیاز به اتصالات موازی بیشتری دارد و استراتژی جداگانهای برای به اشتراکگذاری جریان بین گروههای موازی لازم است. سلولهای کمتر میتوانند مونتاژ را سادهتر کنند و مقاومت اتصال غیرفعال را کاهش دهند، اما نیاز به سلولهای همپوشان را از بین نمیبرد. سلول 314Ah دارای مقاومت بالاتر از بقیه دسته میتواند همچنان به طور نامتوازن گرم شده و کل رشته را محدود کند.
تغییری که دوم در انتخاب جریان ظاهر میشود. در خروجی اینورتر 5 کیلووات، باتری 51.2V حدود 98A قبل از از دست رفتنهای تبدیل فراهم میکند. سلول 314Ah این بار را با حدود 0.31C تحمل میکند، که پایینتر از نقطه طراحی 0.5C است و حاشیه حرارتی مفیدی زمانی که کابینت به 35°C میرسد ایجاد میکند. در 10 کیلووات، جریان پَک نزدیک به 196A میشود، بنابراین سیستم ممکن است به دو رشته 16S314Ah موازی، BMS با جریان بالاتر یا امتیاز اوج کوتاهمدت تعریفشده نیاز داشته باشد.

سلولهای بزرگتر همچنین رفتار حرارتی را تغییر میدهند. ماده فعال از سطح سلول فاصله بیشتری دارد نسبت به بسیاری از فرمتهای کوچکتر. در نتیجه نگهدارنده نیاز به مسیری روشن برای گرما از طریق فاصله سلولی، صفحات فشردهسازی، ماده رابط حرارتی، و دیوارههای کابینت دارد. برای یک کابینت داخلی با خنکسازی طبیعی، معمولاً عملکرد پیوسته در حدود 0°C تا 45°C را معتبر میکنیم و شارژ زیر 0°C را مگر اینکه پَک شامل گرماساز باشد محدود میکنیم. طراحی که یک آزمایش بررسی 25°C را قبول میکند ممکن است به سرعت در یک کابینت بسته با بار تابستانی از کار افتاده شود.
نکته غیر منطقی برای خریداران این است که یک سلول بزرگتر میتواند پیچیدگی پَک را کاهش دهد در حالی که تغییرات کیفیت را گرانتر میکند.
یک سلول 100Ah موفق نشدن، بلوک انرژی کوچکتری را تحت تأثیر قرار میدهد. یک سلول 314Ah شکست خورده میتواند بیش از 1.0 کیلووات-ساعت از یک رشته 16S را حذف کند و رویداد خدمات بزرگتری ایجاد نماید. بازرسی ورودی، تطابق ولتاژ مدار باز، بررسی امپدانس و سوابق تولید قابل پیگیری اهمیت بیشتری پیدا میکنند زیرا ظرفیت سلول افزایش مییابد.
چگونه BMS باید به سلولهای فرمت بزرگ تطبیق یابد
BMS انرژی را به طور مستقیم اندازهگیری نمیکند. هر سلول ولتاژ، جریان پَک، دما، وضعیت عایق در صورت پشتیبانی، و گاهی حالت کنتاکتور را اندازهگیری میکند. فر firmware سپس محدودیتهای حفاظت را اعمال میکند و وضعیت شارژ را محاسبه میکند. با پَک 280Ah یا 314Ah، سنسور جریان و شانت باید با پنجره عملیاتی واقعی مطابقت داشته باشند نه با استاندارد اسمی اینورتر.
برای یک سیستم 5 کیلووات، 51.2 ولت، یک BMS مداوم 200 آمپر امکان تبدیل اتلاف و اضافهبارهای کوتاه را فراهم میکند. برای سیستم 10 کیلووات، BMS با 250A یا 300A مناسب است، اما نوارهای بت و ترمینالها، فیوژن، کانکتورها و کابلها باید همان جریان را تحمل کنند بدون ایجاد نقطه داغ. برچسب 300A روی BMS، ایمنی پکیج 300A را تضمین نمیکند اگر فیوز اصلی 200A باشد یا اتصال ترمینال برای کمتر از آن نرخبندی شده باشد.
تعادلسازی غیرفعال معمولاً برای رشتههای LFP خانگی با تطبیق خوب کافی است زیرا سلولها در بخش زیادی از روز با نرخ C پایین کار میکنند. BMS ممکن است در ناحیه_voltage بالاتر تعادل ایجاد کند، اغلب در حدود 3.40V تا 3.55V به ازای هر سلول، بسته به تأمینکننده سلول و استراتژی فریمور. تیمهای تهیه کالا باید جریان تعادل، شرط شروع تعادل، آستانه تغییر ولتاژ سلول، و زمان تعادل را بپرسند. یک تعادلده غیرفعال 50mA نمیتواند تفاوت ظرفیت بزرگی را به سرعت اصلاح کند؛ تنها میتواند در طی دورههای شارژ کامل مکرر، تغییر کوچکی را اصلاح نماید.
ارتباط CAN و RS485 یک مرز یکپارچگی است. قبل از تصویب تولید، مدل دقیق اینورتر را تست کنید.
ارتباط CAN و RS485 مرز یکپارچگی دیگری ایجاد میکند. اینورتر به پروتکل درست، نرخ باند، مقیاسگذاری وضعیت شارژ، محدودیت جریان شارژ، محدودیت جریان تخلیه و نگاشت هشدار نیاز دارد. یک باتری ممکن است ولتاژ سالمی را روی مولتیمتر نشان دهد در حالی که اینورتر از شارژ امتناع میکند چون BMS هشدار دمای پایین یا ولتاژ بیشازحد گزارش میدهد. از وجود سند پروتکل درخواست کنید و مدل دقیق اینورتر را پیش از تصویب تولید تست کنید.
کار OEM و ODM در پشت یک پلتفرم باتری 314Ah
انتخاب سلولهای با ابعاد بزرگ باید همراه با طراحی محفظه و برنامه حملونقل انجام شود. باتری LFP با 16S و 314Ah معمولاً وزن حدود 120 تا 140 کیلوگرم دارد زمانی که سلولها، محفظه فولادی یا آلومینیومی، BMS، نوارهای بانکر، دستگاههای حفاظت و بستهبندی گنجانده شوند. این وزن میتواند از حد عملی حمل برای محصول دیواری فراتر رود و طراحی را به سمت کابینت کفپا ایستاده، ماژول تقسیمشده یا پایه نصب با چرخ سوق دهد. پکیج 280Ah میتواند در سرویس بماند، اما نباید به عنوان منبع سلول پیشفرض برای پلتفرم جدید در نظر گرفته شود.

یک برنامه OEM میتواند پلتفرم الکتریکی را استاندارد کند در حالی که-shell تجاری را تطبیق میدهد. گزینههای معمول شامل برچسب خصوصی، رنگ پنل جلویی، فرآیند لوگو، جهت خروج کابل، موقعیت بریکر و انتخاب کانکتور است. برای کانالهای بهروزرسانی اروپایی، نصبکننده ممکن است پرتینه RJ45 ارتباطی و یک قطع سرویس جداگانه ترجیح دهد. برای توزیعکننده off-grid، همان ماژول 51.2V ممکن است به کانکتورهای قدرت به سبک Anderson، کابینت مقاوم پوششدار با پودر و مشخصات عملکرد در دمای پایینتر نیاز داشته باشد.
کار ODM عمیقتر به سیستم وارد میشود. ممکن است شامل یک کابینت جدید در اطراف رشته 16S314Ah، محفظه تقسیمشده برای تامین الزامات بلندکردن محلی، کنترل گرمایش، تنظیم فریمور برای یک اینورتر هیبریدی مشخص یا نمایشگر سفارشی و دادهنگار باشد. تیم مهندسی باید قبل از تأیید نمونه، تأمینکننده سلول 314Ah، نیازهای دسته سلول، روش فشردهسازی، ماده بال باس، بازبینی BMS و نسخه فریمور را تثبیت کند. جایگزینی سلولهای 280Ah در طراحی مکانیکی 314Ah یا بازگشت به حالت قبلی پس از ابزارزنی میتواند مرکز ثقل، تراز ترمینال، طول کابل، انرژی قابلاستفاده و شواهد گواهی را تغییر دهد.
برای برنامهریزی تهیه، یک نمونه مهندسی، یک دسته آزمایشی و یک زمان حملونقل با تولید گسترده تعریفشده درخواست کنید. بسته نمونه عاقلانه شامل باتری، دیاگرام سیمکشی، پروتکل CAN یا RS485، دفترچه آزمایش شارژ و تخلیه، شواهد آزمایش حمل UN38.3، و شرایط آزمایش چرخه عمر باشد. در 25°C و 0.5C، سلول LFP معتبر ممکن است در حدود 6000 چرخه تا باقیمانده 80% مشخص شود، اما خریدار باید معیار پایان عمر، ولتاژ شارژ، زمان استراحت و جریان آزمایش را تأیید کند. اعداد چرخه بدون شرایط آزمایش، مقایسه قابل اعتمادی نیست.
Choosing a 314Ah Configuration for a New Product
قالب مناسب با توجه به کار نصب، ظرفیت هدف، توان درایور و لجستیک تعیین میشود. ماتریس زیر نقطه شروعی برای پلتفرم مسکونی 51.2V است، نه جایگزینی برای مرور کامل گرمایی و انطباق.
| پیکربندی | انرژِ nominal | حد بازده پیشنهادی اینورتر | مزیت اصلی | محدودیت اصلی |
|---|---|---|---|---|
| رشته واحد 16S 314Ah | 16.1 کیلووات ساعت | برد اینورتر پیشنهادی 3 کیلووات تا 8 کیلووات | خط پایه تأمین فعلی با یک رشته سری | کابینت سنگین نیازمند نصب رویزمین یا نصب با کمک است |
| 16S 314Ah x 2 به صورت موازی | 32.2 kWh | 8 kW تا 15 kW | ظرفیت بالا با جریان کمتر در هر رشته | نوار نیاز به به اشتراک گذاری جریان و سخت افزار حفاظت بزرگتر دارد |
| 16S 314Ah x 3 به صورت موازی | 48.2 kWh | 12 kW تا 25 kW | سکوی مقیاس پذیر برای بارهای پشتیبان بزرگ | نیازمند تقارن دقیق کابل، برنامه ریزی ترمودرمی و فضای سایت |
| بسته خدمات legacy 16S 280Ah | 14.3 kWh | سیستمهای موجود تنها | میتواند تعمیرات پایه نصب شده منتخب را پشتیبانی کند | کاهش عرضه سلول باعث میشود تولید مجدد و سرویس آینده نامطمئن شود |
برای زمانی که خانه به صرفهجویی اوج غروب، خودتامین خورشیدی یا مدتهای پشتیبان کوتاه نیاز دارد و اینورتر تا حدود 8 کیلووات باقی میماند، از یک رشته 16S314Ah استفاده کنید. برای توان بالاتر، رشتههای موازی 314Ah میتوانند نرخ C را کاهش دهند، اما آنها طولهای کابل متقارن، حفاظت رشته مستقل و یک BMS که هماهنگی قابل اعتماد جریان و حالت SOC را پشتیبانی کند، نیاز دارند. خریدهای 280Ah را برای تعمیرات مستند یا تولیدهای نهایی با تخصیص سلول تأیید شده و طرح موجودی خدمات رزرو کنید.
چهار دام رایج با سلولهای ذخیرهسازی خانگی بزرگ
در نظر گرفتن ظرفیت سلول به عنوان ظرفیت قابل استفاده بسته
طراحان 16 را در 3.2V و 314Ah ضرب میکنند و سپس نتیجه را به عنوان انرژی خروجی گارانتیشده منتشر میسازد. قطعیت اینورتر، حالت ذخیره شارژ، افت دمایی و بازده تبدیل، انرژی تحویل داده شده را کاهش میدهند. انرژی نامی و قابل استفاده را به طور جداگانه منتشر کنید و شرایط آزمون برای هر دو را تعریف کنید. هنگام جایگزینی طراحی 280Ah، برچسب محصول و محاسبه گارانتی را بهروزرسانی کنید نه اینکه ادعای 14.3 کیلووات ساعت قدیمی را به ارث ببرید.
نصب یک پک سنگین بر روی دیوار نامعتبر
باتری 120 کیلوگرمی یا سنگینتر 314Ah، بارگذاری متفاوتی نسبت به ماژول 5 kWh با وزن 45 کیلوگرم ایجاد میکند. بستر دیوار، رتبه انکِر، عامل ایمنی براکت، فضای نصب و روش بلندکردن را تأیید کنید. اگر نصابها باید به تنهایی کار کنند، یک ماژول شکسته یا کابینت کف میتواند خطر آسیب و جراحات را کاهش دهد.
کپیبرداری از طراحی حرارتی سلول کوچک
سلولهای بزرگ به فواصل کنترلشده و فشار نیاز دارند. هر شکاف محفظه را با فوم پر نکنید یا تنها سنجشهای دمایی را نزدیک به BMS قرار ندهید. حسگرها را در مکانهایی قرار دهید که دمای سلول بتواند اوج بگیرد، گرمترین سلول را در بدترین پروفایل بار تأیید کنید و derating شارژ زیر 0°C را وقتی هیچ گرمایشی نصب نشده است، مشخص کنید.
همسانسازی باتری با پروتکل اینورترد اشتباه
سازگاری ولتاژ، تضمینی برای سازگاری ارتباطی نیست. پینآپ CAN، سیمکشی RS485، مقاومت پایانی، نرخ باود، نسخه پروتکل و بازه حالت SOC مورد انتظار اینورتر را تأیید کنید. یک فرایند شارژ، تخلیه، آلارم، راهاندازی مجدد و تست از دستدادن ارتباط با فریمور تولید را اجرا کنید.
سوالات متداول درباره переход از 280Ah به 314Ah
پلتفرم بعدی را around the supply که میتوانید سرویس دهید بسازید.
فرمت 280Ah در حال حرکت به سمت پایه نصبشده و فاز آخر خرید است، در حالی که سلولهای 314Ah LFP به عنوان پایه بزرگفرمت عملی برای پلتفرمهای باتری مسکونی جدید در زنجیره تامین چین تبدیل شدهاند. یک رشته 16S314Ah حدود 16.1 کیلوواتساعت انرژی اسمی ارائه میدهد و یک اینورتر 5 کیلووات را با نرخ نسبتاً کمی 0.31C نگه میدارد. همچنین با بازرسی ورودی بهتر، اعتبارسنجی حرارتی، طراحی مسیر بار، بازبینی بار دیواری و آزمون ارتباط اینورتر همراه است.
برای پروژه OEM یا ODM، انرژی اسمی هدف، توان اینورتر، نوع نصب، نمودار بار روزانه، پروتکل ارتباطی ترجیحی، بازار مقصد و حجم سفارش مورد انتظار را ارسال کنید. ما میتوانیم BOM اولیه 16S314Ah را با ابعاد محفظه، رتبه جاری BMS، سختافزار حفاظتی، نیازهای گذار برای هر پایه نصبشده 280Ah، دامنه نمونه و برآورد زمان راهاندازی تولید را ظرف 24 ساعت بازگردانیم.
شروع یک مرور پلتفرم 314Ah

