standaard is
bewegend.
314Ah LFP word die praktiese grootformaat basislyn vir nuwe tuisenergie-stoorplatforms. Die verandering reik ver buite die sel self.
314Ah Selle vervang 280Ah selle in Huistelike Energieberging
Jare lank het residensiële batterijfabrikante 5 kWh tot 15 kWh-stelsels uit kleiner LFP-selle gebou. Daardie benadering het paneelingen baie monteeropsies gegee, maar dit het ook meer busbar-wikkelinge, meer sensie-punte en meer geleenthede vir ’n selmaskynom te verskyn tydens produksie geskep. Die volgende verandering is nou sigbaar in die Chineese voorsieningsketting: 280Ah prismatiese LFP-selle word uitgefaseer, terwyl 314Ah-selle die standaard grootskaalvervanging vir nuwe projekte word.
Die verandering is nie net ’n saak van ’n groter sel binne dieselfde behuizing nie. ’n 16-sel, 51.2V nominal battery wat legasie 280Ah-selle gebruik, stoor sowat 14.3 kWh. Die dieselfde reeksindeling met 314Ah-selle bereik sowat 16.1 kWh. Byna alle groot Chinees batteryleveranciers het die gereelde produksie van die 280Ah-formaat gestop, dus kopers wat rondom dit ontwerp word met afname beskikbaarheid, minder voorspelbare byvoeging en ’n korter diensonderhoudsvenster te kamp.
Hierdie artikel verduidelik waarom die mark van 280Ah na 314Ah oorgeskakel het, wat verkrygingspanne moet verifieer voordat platforme verander word, en hoe ’n OEM- of ODM-partner die nuwe selkeuse in ’n diensbare, sertifiseerbare batterystelsel kan omskep.
Waarom 314Ah die Nuwe Grootskaal Baseline geword het
Die meeste residensiële LFP-batterye gebruik 16 selle in series. Elke sel werk omtrent ’n 2.5V tot 3.65V laai- en ontlaai venster, terwyl die pakket ’n nominale spanning van 51.2V bied en ’n volle-lading spanning van ongeveer 58.4V bereik. Die selkapasiteit bepaal die energie in een reeksdrief; die serie-verbinding verhoog spanning maar voeg nie ampère-ure by nie.
| Sel-formaat | Typiese 16S nominale energie | Kontinuele stroom by 0.5C | Voorsieningsposisie vir nuwe projekte |
|---|---|---|---|
| 100Ah LFP | 5.12 kWh | 50 A | Volwasse opsie vir 5 kWh-modules |
| 200Ah LFP | 10.24 kWh | 100 A | Beskikbaar vir 10 kWh-klasstelsels |
| 280Ah LFP | 14.34 kWh | 140 A | Erstlike formaat met afnemende voorsiening en beperkte nuwe produksie |
| 314Ah LFP | 16.08 kWh | 157 A | Huidige grootskaalse keuse vir nuwe residensiële platforms |
Die energieberekening gebruik 16 x 3.2V x sellekapasiteit. Faktiese bruikbare energie hang af van die inverter-afsnit, BMS-limiete, temperatuur en die gekose diepte van ontlading. ’n Batterij wat aangebied word as 14.3 kWh kan minder as daardie waarde lewer wanneer die integrator ’n 10%-toestand-van-kor ingedrukse vloer reserveer en lae-temperatuur-ladingbeskerming toepas.
16S / 314Ah
by 5 kW-uitset
oor 280Ah
Die eerste ingenieursvoordeel is ’n laer aansluitingstelling. ’n Enkele 16S 314Ah-pakket het 16 sel-tot-sel-serie-interfases. ’n 16S2P-ontwerp wat 100Ah-selle gebruik benodig aansienlik meer parallelle oorkoppelinge en ’n aparte strategie vir stroomdeling tussen parallelle groepe. Minder selle kan monteerwerk vereenvoudig en passiewe verbindingweerstand verminder, maar dit haal nie weg die behoefte aan gelyke selle nie. ’n 314Ah-sel met ’n hoër weerstand as die res van die batch kan steeds ongelyk verwarm en die hele string beperk.
Die tweede verandering kom na vore in huidige keuse. By ’n 5 kW-inverter-uitset voorsien ’n 51.2V-battery omtrent 98A voor omskakelingsverliese. ’n 314Ah-sel dra daardie laai by ca. 0.31C, onder ’n ontwerppunt van 0.5C, wat ’n bruikbare temperingmarge laat wanneer die kas 35°C bereik. By 10 kW nader die pakkorrant ~196A, dus mag die stelsel twee parallelle 16S314Ah-snare benodig, ’n hoër-stroom BMS, of ’n vasgestelde kortduur piekgradering.

Groot selle verander ook die termiese gedrag. Die aktiewe materiaal sit verder van die seloppervlak as wat dit in baie kleiner formate doen. Die behuising benodig dus ’n duidelike hitsbaan deur selspasiëring, kompressonie-plates, termiese interfacemateriaal en die kabinetmuur. Vir ’n natuurlik gekoelde binnenspitkabine valider ons normaalweg voortdurende werking rondom -0°C tot 45°C en beperk laai onder -0°C tensy die pakket ’n verwarmer bevat. ’n Ontwerp wat ’n 25°C-banke_toets slaag, kan nog vroeg gedurende ’n geslote kabinet onder ’n somerlasprofiel afskaal.
Die teenintuitiewe punt vir kopers is eenvoudig: 'n groter sel kan pakkompleksiteit verminder terwyl kwaliteitverandering duurder word.
’n Mislukte 100Ah-sel beïnvloed ’n kleiner energieblok. ’n Mislukte 314Ah-sel kan meer as 1.0 kWh uit ’n 16S-string verwyder en ’n groter diensgebeurtenis tot gevolg hê. Ontvangsinspeksie, oop-stekervloeitingsvergelyking, impedansiekontroles en opspoorbare produksierekords saak meer namate selkapasiteit styg.
Hoe die BMS Moet Aanpas by Grootformaat Selle
Die BMS meet nie energie direk nie. Dit meet elke sel se spanning, pakkorrente, temperatuur, isolasiestatus waar ondersteun, en soms kontaktoorstatus. Soos die firmware dan beskermingsdrempels toepas en die toestand van vollassing bereken. Met ’n 280Ah- of 314Ah-pakkie, moet die huidige-sensor en koperspoor ooreenstem met die werklike operasie-venster eerder as die nominale invertorgradering.
Vir ’n 5 kW, 51.2V-stelsel gee ’n 200A deurlopende BMS spasie vir omskakelingsverlies en kort oorskrywings. Vir ’n 10 kW-stelsel kan ’n 250A of 300A-BMS gepas wees, maar die bussbaar, smeltsek, kontaktoor, kabellug, en koppelingsmoet dieselfde stroom dra sonder om ’n warm punt te skep. ’n 300A-etiket op ’n BMS maak nie ’n 300A-pak veilig as die hoofsek is 200A of die terminalverbinding vir minder gegradeer.
Fisiese balanseering is gewoonlik voldoende vir ’n goed-gelykstaande residensiële LFP-string omdat die selle vir ’n groot deel van die dag op lae C-snelhede werk. Die BMS kan balans naby die boonste spanningsgebied, gewoonlik rondom 3.40V tot 3.55V per sel, afhangend van die sel-aanleverer en tegnologie-strategie. Aanbrengingswense moet vra vir die balanseersnelheid, balanseerstarthold, selspanningdelta-drempel, en balanseertyd. ’n 50mA-passiewe balanseerder kan nie ’n groot kapasiteitsverskil vinnig regstel nie; dit kan slegs ’n klein dryf aanpas oor herhaalde vol-oplaagperiodes.
CAN- en RS485-kommunikasie vorm ’n integrasiegrens. Toets die presiese invertormodel voordat jy ’n produksie-uitvoering goedkeur.
CAN- en RS485-kommunikasie skep ’n ander integrasiegrens. Die invertor benodig die korrekte protokol, baudtempo, toestand-van-vollae skaling, laai-kragbeperkings, ontlaai-kragbeperkings, en alarmskaal. ’n battery kan ’n gesonde spanning op ’n multimeter wys terwyl die invertor weier om te laai omdat die BMS ’n lae-temperatuur of oor-spanning-alarm rapporteer. Vra vir die protokol-dokument en toets die presiese invertormodel voordat jy ’n produksie-uitvoering goedkeur.
Die OEM- en ODM-werk Agter ’n 314Ah Battery Platform
Grootformaat selkeuse behoort saam met die enjeksiden en versendingplan plaas te vind. ’n 16S 314Ah LFP-battery weeg gewoonlik sowat 120 tot 140 kg sodra selle, staal- of aluminumomslag, BMS, bussbaar, beskermingsinsklaas, en verpakking ingereken is. Daardie gewig kan die praktiese hanteringsgrens vir ’n muurstukproduk oorskry en gewoonlik die ontwerp na ’n vloerstaande kabinet, ’n gesplete module, of ’n wielrytinstallasiebasis skuif. ’n 280Ah-pak kan diens bly, maar dit behoort nie as die standaard selbron vir ’n nuwe platform behandel te word nie.

N OEM-program kan die elektriese platform standaardiseer terwyl die kommersiële dop aangepas word. Typiese opsies sluit in 'n privé-etiket, voorpaneelkleur, logo-proses, kabeluitgangrigting, sekering se posisie, en verbinderskeuse. Vir Europese retrofitkanale kan ’n installateur ’n RJ45-communikasiepoort verkies en ’n aparte diensafskakel. Vir ’n af-ried distributor mag dieselfde 51.2V-module Anderson-styl kragconnectors, ’n robuuste poedertoon kabinet, en ’n wyer lae-temperatuur-bedryfsomgewing benodig.
ODM-werk duik dieper in die stelsel in. Dit kan ’n nuwe kabinet rondom ’n 16S314Ah-sting insluit, ’n gesplite behuizing om plaaslike hefvereistes te ontmoet, verhiterbeheer, firmaweergawing vir ’n spesifieke hibriede invertor, of ’n pasgemaakte vertoon en data-loger. Die ingenieurspan moet die 314Ah Sel-leverancier, selbatches-eisers, drukmetode, bussbaar-materiaal, BMS-revisie, en firmware-weergawe bevrore voor monstergoedkeuring. Om 280Ah-selle in ’n 314Ah-meganiese ontwerp in te sit, of terug te verander na tooling, kan die middelpunt van swaartekrag, terminering-uitlyning, kabellengte, bruikbare energie en sertifiseringsbewyse verander.
Vir aanbodsbeplanning, versoek een tegniese monster, een proefbatch, en ’n gedefinieerde massa-produksie-leedityd. ’n Reëlmatige monsterspakket sluit in die baterij, bedradingdiagram, CAN- of RS485-protokol, laai- en ontlaai-toetsrekord, UN38.3- vervoerstoetsbewys, en ’n sikluslewe-toetsomstandigheid. By 25°C en 0.5C kan ’n gerespekteerde LFP-sel omstreeks 6 000 siklusse tot 80% resterende kapasiteit spesifiseer word, maar die koper moet die eind-van-lewe-criterion, laai-spanning, rus-tyd en toetsstroom bevestig. Siklusstieke sonder toetsomstandighede is nie ’n betroubare vergelyking nie.
Keuse van ’n 314Ah-konfigurasie vir ’n nuwe produk
Die regte formaat hang af van installasiewerk, beoogde kapasiteit, invertorkrag, en logistiek. Die onderstaande matriks gee ’n beginpunt vir ’n 51.2V residensiële platform, maar dit is nie ’n plaasvervanger vir ’n volledige termiese- en nakomingsbeoordeling nie.
| Konfigurasie | Nominale energie | Aanbevole invertor-reeks | Hoofvoordeel | Hoofbeperking |
|---|---|---|---|---|
| 16S 314Ah enkel string | 16.1 kWh | 3 kW tot 8 kW | Huidige voorsyn basisse met een syver string | Groot kas benodig vloer- of verligte installasie |
| 16S 314Ah x 2 parallel | 32.2 kWh | 8 kW tot 15 kW | Hoë kapasiteit met laer stroom per string | Vereis huidige deel en groter beskermings hardeware |
| 16S 314Ah x 3 parallel | 48.2 kWh | 12 kW tot 25 kW | Skalierbare platform vir groot rugsteunlaaie | Behoefte aan streng kabel-simmetrie, termiese beplanning en terreinruimte |
| Erfenis 16S 280Ah-dienspakket | 14.3 kWh | Eksisterende stelsels slegs | Kan geselekteerde geïnstalleerde-basisherstelings ondersteun | Krimpende seltoevoer maak herhalende produksie en toekomstige diens onsekker |
Gebruik 'n enkele 16S314Ah-string wanneer ’n huis aandag op aandagpiek-afdoening, son-selfvertrou en kort rugsteunperiodes het, en die inverter onder ongeveer 8 kW bly. Vir hoër krag kan parallelle 314Ah-stringe die C-tempo verlaag, maar hulle vereis simmetries kabellengtes, onafhanklike stringbeskerming, en ’n BMS wat betroubare huidige- en toestand-van-ladingkoördinering ondersteun. Reserveer 280Ah-aankope vir gedokumenteerde herstelings of finale produksieruns met ’n bevestigde seltoekenning en diensvoorraadplan.
Vier algemene valkuilen met groot tuisbergingbates
Treating cell capacity as usable pack capacity
Ontwerpers vermenigvuldig 16 met 3.2V en 314Ah, en publiseer dan die resultaat as gesê outputenergie. Die invert erblycut-off, forthe reserve state of charge, temperature-derating, en convertievervaardigheid verminder geleverde energie. Publiseer nominale en bruikbare energie gesplits, en definieer die toetsomstandigheid vir beide. Wanneer ’n 280Ah-ontwerp vervang word, werk die produkplaatjie en waarborgberekening by en dra nie die ou 14.3 kWh-eie nie.
Montering van ’n swaar pakket op ’n onseker muur
’n 120 kg of swaar 314Ah-battery skep ’n ander lasge-val as ’n 45 kg 5 kWh-module. Bevestig die muurinligting, ankerwaardasie, bracket se veiligheidsfaktor, installasietersie, en ligtingsmetode. As installeurs alleen moet werk, kan ’n skeier-module of vloer-kabinet skade en beseringsrisiko verminder.
Kopieer 'n klein-sel temperatuurtendensontwerp
Groot selle benodig beheerstoedopspasie en druk. Moenie elke opslagtong se ruimte met foam vul nie of plek temperatuursondes net naby die BMS plaas nie. Plaas sensore waar die seltemperatuur kan piek, verifikasiër die warmste sel onder die slegste lasprofiel, en spesifiseer laai-deratings onder 0°C wanneer geen verwarmers geïnstalleer is nie.
Deur die battery aan die verkeerde inverter-protokol te koppel
Spanningsfasiliteit verseker nie kommunikasie-compatibiliteit nie. Verifieer CAN-pinout, RS485 bedrading, beëindiging weerstand, baud tempo, protokol-weergawe, en die inverter se verwagte toestand-van-lading-reeks. Doen 'n vol lading, **ontlading**, alarm-, herstart- en kommunikasie-verlies-toets met produksie-firmware.
FAQ oor die oorgang van 280Ah na 314Ah
Bou die volgende platform rondom die voorsienings wat jy kan bedien.
Die 280Ah-formaat beweeg in die geïnstalleerde-basisse en laaste-aankoop fase, terwyl 314Ah LFP-selle die praktiese groot-formaat basislyn vir nuwe residensiële batariëplatforms in die Chinese voorsieningsketting geword het. 'n 16S314Ah-string lewer ongeveer 16.1 kWh nomminale energia en hou 'n 5 kW-omvormer op 'n beskeie 0.31C-koers. Dit vereis ook beter inkomende inspeksie, termiese validasie, laspadontwerp, mure-las-beoordeling, en omvormerkommunikasie-toetsing.
Vir 'n OEM- of ODM-projek, stuur die teiken nomminale energie, omvormerkrag, installasie-tipe, daaglikse lasvloei, verkose kommunikasie-protokol, bestemmingsmark, en verwagte bestellingomvang. Ons kan 'n voorlopige 16S314Ah-BOM teruggee met behuisingsafmetings, BMS-stroomrating, beskermingshardware, oorgangvereistes vir enige 280Ah geïnstalleerde basis, monsteromvang, en 'n produksie-lead-time skatting binne 24 uur.
Begin 'n 314Ah-platform-oorsig

